XLI Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

   Już po raz siódmy w naszej szkole odbył się turniej BRD. Turniej ten ma propagować wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznych zachowań na drodze, jak również popularyzować aktywność na rowerze. Na starcie konkursu stawiło się 11 trzyosobowych drużyn z powiatu bełchatowskiego. Uczestnicy zmagań konkursowych najpierw wykazali się wiedzą teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego a następnie umiejętnościami poruszania się na rowerze po torze przeszkód. Dodatkowymi atrakcjami był pokaz samochodów i sprzętu policyjnego oraz pokaz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa z Bełchatowa. Żandarmeria Wojskowa z Łasku  zaprezentowała uczniom alkogogle i symulator zderzeń, który pozwolił uświadomić jakie siły działają na kierowcę i pasażera podczas faktycznego zderzenia i jak ważną rolę spełniają pasy bezpieczeństwa.

Wyniki turnieju BRD

Szkoła Podstawowa  - grupa I

klasyfikacja  drużynowa

I miejsce Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza w Zelowie

III miejsce Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Łękińsku

klasyfikacja indywidualna

I miejsce Bartosz Pietruszka -Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicz a w Szczercowie

II miejsce Mateusz Grocki - Szkoła Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza w Zelowie

III miejsce Aleksandra Wodniak -Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie

 

Szkoła Gimnazjalna  - grupa II

klasyfikacja  drużynowa

I miejsce Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicz a w Szczercowie

II miejsce Szkoła Podstawowa im. mjr. H. Sucharskiego  w Bujnach Szlacheckich

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 13 w Bełchatowie

klasyfikacja indywidualna

I miejsce Kamil Kuśmierek -Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie

II miejsce Klaudia Pietrzyk - Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie

III miejsce Karolina Trzcińska  - Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie


WIEM JAK POMÓC

Dnia 17.03.2018r. w godzinach 9.00-15.00 w ZSP w Szczercowie odbył się kurs pierwszej pomocy przeprowadzony przez ratowników medycznych pod kierownictwem Pani Anny Pudlak. Wzięli w nim udział uczniowie z naszej szkoły oraz uczniowie ZSP.

Szkolenie podzielone było na dwie części. Część teoretyczna dostarczyła nam wiedzy w zakresie postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia oraz życia. Dowiedzieliśmy się jak powinniśmy się zachować podczas gdy inny człowiek lub my sami będziemy potrzebować pomocy.Przedstawiono nam prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy. Wiedza uczestników poszerzyła się o umiejętności  postępowania w stanach nagłych np. omdlenie lub zawał serca oraz przy najczęstszych urazach typu stłuczenie, zranienie, złamanie oraz wiele innych przypadków. Ciekawostkami były  pojęcia wcześniej nam nie znane tj. flater. Pierwszą część podsumowaliśmy egzaminem z wiedzy teoretycznej, który nie sprawił nikomu  trudności. W drugiej części szkolenia całą teorię zastosowaliśmy w praktyce. Resuscytacja krążeniowo oddechowa, użycie AED, ocena obrażeń, opatrzenie ran – wszystko to udoskonaliliśmy podczas ćwiczeń.

Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie potwierdzające pozytywne ukończenie kursu. Był to dla nas bardzo dobrze spędzony i pożytecznie wykorzystany czas. Szczególne podziękowania należą się Pani Agnieszce Kaczmarskiej za organizację szkolenia – dziękujemy za wsparcie i motywację do działania!

 

„ Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat” - Thomas Keneally

 

Weronika Wojtaszewska


Rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”

 

W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Od 05.03.2018 r. Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie rozpoczyna działania edukacyjne związane z tym wydarzeniem. Działania nasze  rozpoczynamy wystawą
pt. „W drodze do niepodległości” trwającą w okresie 05.03 - 09.03.2018 r.  w budynku szkoły przy ulicy Rzecznej 7.

Bardzo serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Szczerców do oglądania powyższej wystawy. Kolejnymi etapami będą: apel, który odbędzie się 05.03.2018 r., konkursy plastyczne, historyczne, informatyczne, recytatorskie, muzyczne, fotograficzne. Organizowane konkursy będą obejmowały także tematykę historyczną związaną z Ziemią Szczercowską.

Obchody100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zostały objęte w Szkole Podstawowej w Szczercowie Honorowym Patronatem  Wójta Gminy Szczerców, Pana Krzysztofa Kamieniaka.

O kolejnych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.W drugiej połowie stycznia 2018 w naszej szkole z okazji dnia zakochanych uczniowie klas VII i II, III (gimnazjum) licznie wzięli udział w konkursie na NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WALENTYNKOWĄ W JĘZYKU OBCYM. Oceniane były: pomysłowość, estetyka wykonania i poprawność językowa.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom biorącym udział w konkursie oraz Paniom uczącym języków obcych w naszej szkole za pomoc, wsparcie i zachęcanie uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Wyboru najładniejszych kartek, który był niezwykle trudny dokonali nauczyciele wchodzący w skład komisji konkursowej: pani Justyna Stykała, pani Agnieszka Tądel, pani Izabela Hofman, pani Anna Peczka oraz pani Marta Dragon.

Wszystkie prace zasługują na wyróżnienie, jednakże :

  • I miejsce otrzymała – Zuzanna Rośniak (IIIa) i Wioletta Domańska (IIId)
  • II miejsce – Natalia Malinowska  (IIc) i Dominika Pęciak (IIIa)
  • III miejsce – Natalia Wintrowicz (IIId) i Aleksandra Świtoń (IIIa)             
  • wyróżnienie otrzymali:
  •  Kacper Włodarczyk (IIb)
  • Patrycja Kucharska (IIIa)
  • Martyna Woźniak (IId)

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy,

ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


Styczeń miesiącem siatkówki

W dniu 5 stycznia tego roku w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Dziewcząt w Piłkę Siatkową. W zawodach brały udział cztery drużyny: dwie klasy trzecie, druga oraz siódma. Każdy zespół dawał z siebie wszystko i pragnął zdobyć zaszczytne pierwsze miejsce a także puchar. Rywalizacja była zacięta, jednak najlepsze okazały się dziewczyny z klasy trzeciej w składzie: Aleksandra Peczka (kapitan), Aleksandra Sukiennik, Paulina Małecka, Patrycja Pęciak, Kinga Rośniak i Zuzanna Rośniak. Dziewczęta pokazały swoje zdolności wygrywając dwa sety, w tym ostatni z przewagą dziewięciu punktów.
Już na kolejny tydzień mogliśmy ujrzeć inną odsłonę takich zawodów, tym razem z udziałem chłopców. W turnieju uczestniczyły trzy zespoły: klasa trzecia, druga i siódma. Po długich i wyczerpujących zmaganiach w końcu udało się wyłonić mistrzów, którymi zostali trzecioklasiści. W zwycięskiej grupie znajdowali się: Piotr Papuga (kapitan), Wiktor Hofman, Krzysztof Krasoń, Filip Małecki, Kacper Bogunia, Oskar Woźniak, Drzazga Dawid oraz Adrian Krysiak.
Wygrani mieli szansę zmierzyć się z zwyciężczyniami z poprzedniego tygodnia. Gra była na naprawdę wysokim poziomie. Nikt nie myślał o poddaniu się. Walka toczyła się do samego końca, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden. W tym starciu numerem jeden okazała się drużyna chłopaków. 
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Klaudia Kołodziejczyk
Patrycja Niewieczerzał
EUROWEEK

W dniach 30.11. - 4.12.2017r. odbyła się długo wyczekiwana wycieczka na EuroWeek. Zakwaterowanie mieliśmy w Międzygórzu – miasteczku, które urzekło nas  swoim zimowym wydaniem.

 Czas spędzony tam przerósł najśmielsze oczekiwania uczestników. Dni zorganizowane były od rana do późnych godzinwieczornych. Nie było czasu na nudę. Wszystkie zajęcia, gry i zabawy odbywały się w języku angielskim. Prowadzone były przez wolontariuszy różnych narodowości.  Poznaliśmy kultury innych państw
m.in.: Tajlandii, Wietnamu, Indonezji…  Praca w grupie, prowadzenie prezentacji, quizy, dyskoteki, konkurs talentów – wszystko pozostanie nam w pamięci na długo.Te kilka dni były czasem na integrację, zabawę oraz możliwością przełamania bariery językowej. W praktyce okazało się, że całkiem dobrze sobie radzimy. Oprócz tego zrozumieliśmy ważność języka obcego w naszych czasach. Ostatni wieczór przeznaczony na pożegnanie nie należał do najprzyjemniejszych. Pojawiły się łzy i wzruszenie. Z chęcią zostalibyśmy na dłużej. Każdy z nas otrzymał certyfikat ukończenia kursu, a nasi opiekunowie podziękowania. Nie mogło obyć się również bez pamiątkowych zdjęć z wolontariuszami.

Uczniowie naszej szkoły miło zapamiętają ten wyjazd. Było to niesamowite przeżycie.
 W imieniu uczestników dziękuję szkole za możliwość organizacji tego typu aktywności . Do zobaczenia za rok!